Rejestracja: 601-775-123
Wrocław, Kmicica 3 mapka
Kontakt: skype rejestracja internetowa

Zaswiadczenie czy orzeczenie lekarskie dla kierowców

Witam                                      

Mam pytanie: w 2007 otrzymałem zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz powołał się na art.43 Kodeksy pracy.

  • W trakcie kontroli w firmie inspektorzy ITD zakwestionowali te zaświadczenie, ponieważ brakowało na nim powołania się na art.39 J.

Czy mają rację i co w takim przypadku powinienem zrobić? Pozdrawiam Daniel    

Badania kierowców Kodeks pracy

 

Jest to sztandarowy przypadek kiepskiego prawa, gdy jedna Ustawa powołuje się na drugą i tworzy to tylko zamieszanie. W tym przypadku Ustawa o transporcie drogowym na Kodeks Pracy.   


Orzeczenie czy zaświadczenie lekarskie kierowcy
  • Art. 39j.2.na który powołuje się ITD, mówi wyraźnie,że badania lekarskie, o których mowa w ust. 1[badania lekarskie kierowców], są wykonywane, z zastrzeżeniem ust. 3-6, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późniejszymi zmianami), zwanej dalej "Kodeksem pracy"
  • Czyli na podstawie art 43 Kp orzeczenie może być wydane [skoro ma być w zakresie i zasadach Kodeksu pracy].
Psychotesty kierowców Wrocław

Problemem najczęstszym jest również nazwa orzeczenia - zaświadczenie.

Kodeks pracy wyraźnie mówi o orzeczeniach lekarskich, ale w akcie wykonawczym jest stwierdzenie, że to orzeczenie lekarskie jest formie zaświadczenia i podany jest wzór tego zaświadczenia.


Zaświadczenie lekarskie z Kodeksu pracy
  • O ile dla lekarzy powiązanie tych aktów prawne jest stosunkowo jasne, to inspektorzy wyraźnie domagają się orzeczeń lekarskich z art.39 J. jako podstawą prawną !!
  • Zaowocowało to różnymi wzorami orzeczeń powołujących się na art 39 j.

Sam, dla świętego spokoju, używam jeden z nich, bo nie mam siły tłumaczyć zawiłości prawnej większości kierowców zawodowych lub ich pracodawcom.

  • Niestety wiedza przewoźników drogowych jest tak mizerna, że nie potrafią się nawet bronić się przed samowolą i dziwną interpretacją prawa przez inspektorów ITD.Problem jest powszechnie znany i po nowelizacji Ustawy o Służbie Medycyny Pracy, nazwa zaświadczenie ma być zmieniona na orzeczenie [ z powodów jak wyżej].

Być może już niedługo, po wprowadzeniu terminowych praw jazdy [na 5 lat ze wpisem ważności orzeczeń i kursów do prawka] sytuacja się unormuje.

  • Na Pana miejscu złożyłbym odwołanie.
  • Myślę, że możliwe jest uzyskanie opinii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi [ konsultanta krajowego dr Wągroska Koski], która jest zbieżna z moją - taką też usłyszałem na ostatnim szkoleniu prowadzonym przez Panią Doktor..

 Zaświadczenie czy orzeczenie lekarskie dla kierowców

Zapraszam do komentarzy tego przypadku przez innych kierowców z całej Polski.

Podziel się:

Odstąpienie od wystawienia orzeczenia lekarskiego?

Witam. Zwracam się z następującym pytaniem: czy lekarz medycyny pracy ma obowiązek wystawić orzeczenie o zdolności lub o jego braku do wykonywania zawodu, czy też może od tego odstąpić? Pracodawca skierował mnie na badanie wstępne (kierowca zawodowy). Lekarz medycyny pracy miał zastrzeżenia. Skierował mnie na konsultacje. Otrzymałem negatywną odpowiedź od specjalisty. Nie wróciłem z tą odpowiedzią do lekarza. Zrezygnowałem z tej pracy. Czy w tej sytuacji, lekarz medycyny pracy ma prawo wystawić orzeczenie negatywne i zgłosić sprawę do odpowiedniego organu, pomimo, iż nie dostarczyłem do niego odpowiedzi specjalisty? Proszę o odpowiedź.

data

Bardzo cenne uwagi z których często korzystam, brakuje mi jednak widocznej daty z której pochodzi Pana wypowiedź, zwłaszcza po ostatnich zmianach z 17.07.14 wiele starszych porad jest już nieaktualne i warto by je usunąć ze strony.
Pozdrawiam.

Wydzial w Wolominie chce

Wydział w Wołominie chce akurat zaświadczenia.Ja robiłem wszystkie badania dla kierowców zawodowych w Ciechanowie i dostałem orzeczenie,gdzie w tamtejszych wydziałach komunikacyjnych jest ono honorowane.Złożyłem dok.w wydziale kom. w Wołominie a tu problem,przyjęli dokumenty ale przy odbiorze prawa jazdy mam donieść zaświadczenie.Absurd.Pozdrawiam 514974692.

ciekawe

ciekawe, że artykuły prawne są tworzone bez przestudiowania ich treści przed wydaniem nowego paragrafu

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowaniaRejestracja internetowa

Zapisy  do mojego "Prawko" Newslettera

Psychotesty,badania lekarskie i wiele innych!!

We respect your email privacy

Subscriber CounterTelefon do rejestracji
601 775 123


Rejestracja internetowa

Psychotestykierowcow.pl - Testy psychologiczne na najwyższym poziomie. Psycholodzy z wieloletnim stażem gwarantują sprawne psychotesty kierowców oraz badania do pozwolenia na broń, przeprowadzane przez wykwalifikowany personel medyczny - Wrocław, Kmicica 3.

Pracownia psychologii transportu Dariusz Kraśnicki zaprasza:
54-514 Wrocław, Kmicica 3
tel. 693 775 123, 71 353 92 75

Przychodnia Medycyny Pracy zaprasza:
54-510 Wrocław, Żernicka 215,
tel. 601 775 123, faks 71 349 38 69

Strona stosuje cookies aby zbierać statystyki i wyświetlać reklamy. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.